60-dars. I want you to … I told you to …

Infinitive bu asosiy fe’ldan keyin kelib, maqsad manosida ishlatiladi. Ish, uv deb tarjima qilinadi.

Ayol borishni xohlaydi.

Erkak ayolini ketishini xohlamaydi.

I want to go. Men borishni xohlayman.

I want you to go. Men seni borishingni xohlayman.

Agar asosiy fe’ldan keyin ( want) olmosh kelsa (you) ish harakat boshqa inson tomonidan bajarilishi so’raladi.

I want you to be happy. (Men seni xursand bo’lishingni xohlayman)

Infinitivening inkor shakli not yuklamasining qo’shilishi bilan yasaladi.

Masalan: I want to go Men bormaslikni xohlayman.

MAKE AND LET

Yuqoridagi so’zlar majbur qilmoq va ruxsat manonisda ishlatiladi. Va hech qanday to ishlatmaydi

He’s very funny. He makes me laugh. (not makes me to laugh)
At school our teacher made us work very hard.
I didn’t have my phone with me, so Sue let me use hers. (not let me to use)

Exercise 1 So’zlarni to’g’irlab qo’ying

Exercise 2. So’zlarni o’z o’rniga qo’ying.

Exercise 2. Rasmga qarab gaplarni yozing

Do'stlaringizga ulashing:

Leave a Reply

Your email address will not be published.